Latvijas vīriešu Basketbola izlase vakar noslēdza Eiropas čempinātu, paliekot 11. vietā un atgriežas Latvijā, kā jau ziņots medijos.
RA Veseības centra vadītājs Raivis Aršauskis pavadīja Latvijas Basketbola izlases vīriešu komandu gan Eiropas Čempionāta finālturnīrā, gan trenniņnometnēs un pārbaudes spēlēs pirms tā, rūpējoties par sportistu fizisko veselību un labsajūtu, palīdzot sportistiem atjaunoties pēc slodzes un sagatavoties atbildīgākajām spēlēm. Tā nav tikai palīdzība spēlētājiem laukumā, par fizioterapeita darbu komandā stāsta Raivis. Lielākā daļa darba tiek veikta pirms un pēc spēles. Sportistam vajag palīdzību tūlīt un tagad, laika gaidīt nav! 
 
Ko fizioterapeits dara komandā?
Fizioterapeita darba pienākumos izlases komandā ietilpst atbildība par  katra spēlētāja veselības stāvokli. Gan  fiziskais, gan psiholoģiskais Sportista veselības stāvoklis tiek izvērtēts treniņprocesa sākumā un beigās. Bieži vien uz noguruma, pārslodzes fona vai vingrojumu izpildes kļūdu rezultātā tiek gūtas mikrotraumas, kas fizioterapeitam ir jānovērš, lai spēlētājs varētu pilnvērtīgi atgriezties laukumā.
 
Kurš lemj par nepieciešamo ārstēšanu?
Fizioterapeitam jāsagatavo spēlētājs pirms treniņa un jāatjauno pēc tā.
Pienākumi tiek  dalīti komandā ar ārstu, jo tikai strādājot komandā iespējams iegūt visaugstākos rezultātus, nodrošinot ātru, efektīvu un kvalitatīvu medicīnisko palīdzību.
 
Kādi ir Tavi pienākumi?
Fizioterapeita pienākumi ir ļoti individuāli katram spēlētājam. Spēlētājs, kurš nav pienācīgi aprūpēts, nereti nospēlē vāji.
 
Katram sportistam ir savas atšķirības, vājības un kaprīzes, kam nepieciešama individuāla pieeja. Tas liek terapeitam daudz analizēt un pievērst uzmanību tieši šīm konkrētajām lietām.
 
Piemēram, pirms spēles kādam jāizmasē tikai viena kāja, vai pēc spēles jāizspiež sāpīgie punkti, kas ikdienā cilvēkam ir šausminošais stāsts par masieriem, bet portistiem tas patīk.
 
No psiholoģiskā viedokļa tas spēlētājam ļauj atbrīvoties no iegūtajiem muskuļu sapsrindzinājumiem.
 
Cik spēlētāji katru dienu saņem fizioterapiju?
Fizioterapiju saņem praktiski visa komanda, tie ir 16 spēlētāji. Tieši tāpēc, lai parūpētos par katru, jāveic rūpīgs laika menedžments, līdz ar to fizioterapeita darbadienas ilgums pagarinās uz brīvo stundu rēķina. Fizioterapeitam jāstrādā arī tad, kad citi atpūšas.
Bieži vien sportistiem patīk netradicionāla pieeja - proti, pat ja viņam ir pieejama ledus vanna, to spējam aizvietot ar kalnu upes dzestro ūdeni. Ir sportisti, kas novērtē dažādas papildus manipulācijas (mobilizāciju, manuālās terapijas elementus) un izmanto tos lai relaksētu savas locītavas un muskuļus pēc slodzes.
 
 
Vai fizioterapeita darbs komandā ir fiziski smags?
Darbs ir pat ļoti fiziski smags, taču tas arī ārkārtīgi interesants, jo katrs spēlētājs ir personība ar savu ne vien psihologiju, bet arī enerģētiku. Tas ir arī psiholoģiski grūti. Strādājot sporta komandā fizioterapeitam ir ļoti daudz jāzin un ļoti daudz jāmācās. Fizioterapeitam, kas strādājis tikai klīnikā, ir ļoti grūti darboties ar sportistiem.
Svarīgākais ir saprast katra sporta veida specifiku - biomehāniku, fizioloģiju, anatomiju, specifiskās muskuļu grupas. Cik dziļi un kādas muskuļu grupas masēt, kuru procedūru likt.
Arī pašam jābūt specializējušamies kādā sporta veidā. Man ļoti palīdz tas, ka pats esmu spēlējis basketbolu. Prasmi nosaka tikai un vienīgi sportisti. Ja jūt, ka no Tevis ir labums, neizpaliek arī atzinība.
 
Kā spēlētāji vērtē Tavu darbu?
Viņu pašnovērtējums ir augsts. Ja spēlēs veicas, visi ir ļoti laimīgi. Ja spēle nav izdevusies, katrs ir savā ziņā vainīgs pie iznākuma. Pats dažkārt izjūtu vainas apziņu, ka varētu būt nostrādājis labāk. Grūti veltīt tik daudz laika, cik būtu nepieciešams katram sportistam. 
 
Kā Tu sadali savu laiku?
Pēc spēles paceļ rokas visi tie spēlētāji, kas grib pie manis. Tiek sadalīts laiks.  Bešā neviens nepaliek, ja nepieciešams jāstrādā līdz vieniem vai pusdiviem naktī.
 
Cik fizioterapeitus vajadzētu sporta komandā, lai visam pietiktu laika?
 
Komandā vajadzētu vismaz divus, bet ne vairāk kā trīs fizioterapeitus, lai arī terapeits varētu atpūsties un spēlētājiem būtu iespēja saņemt individuālās procedūras.
 
Kas Tev sniedz vislielāko gandarījumu? Vai strādāt ar Latvijas izlases sportistiem bija sapnis?
Protams, tas bija sapnis, es esmu patriots!