Rētas ir traucējošas un kaitinošas, ne tikai estētisku iemeslu pēc. Tās ierobežo locītavas kustību apjomu, var būt sāpīgas, dedzinošas un niezošas. To veidošanās ir daļa no dabīgā ķermeņa dzīšanas procesa pēc ievainojuma (griezta vai plēsta brūce, operācijas rēta, u.c.).
Rētošanās laikā normālās kolagēna šūnas aizstāj rētaudi. Kolagēnu satur muskuļi, saites, cīpslas, āda, u.c. audi. Pateicoties savai struktūrai un šūnu izvietojumam, kolagēnu saturošie audi ir spēcīgi, elastīgi un spēj pretoties stiepes spēkiem,kā piemēram, stiepšana un vilkšana, pasargājot audus no traumatizācijas.
Tūlīt pēc muskuļa, cīpslas, saišu vai ādas ievainojuma, iekaisuma procesa ietekmē sāk veidoties jaunas šūnas, no kurām daļa or kolagēns. Diemžēl organismā nav mehānisma, lai nodrošinātu jauno šūnu pareizu izvietojumu, kas būtu idenstiskas veselajiem audiem un būtu spējīgas pretoties stiepes spēkiem. Jaunās kolagēna šķiedras tiek izvietotas haotiski un veido rētaudus, kas nav pietiekami elastīgi un izturīgi.
Šķiedru izvietojumu iespējams ietekmēt, kamēr tās vēl nav pilnībā nostiprinājušās. Rētaudi var nostirpināties un kļūt elastīgāki procesa laikā, ko sauc par remodelāciju. Tā ir obligāta, lai nodrošinātu, ka muskuļi, cīpslas, saites un āda atgūst īpašības, kas raksturīgas normāliem, veseliem audiem.
Remodelācija notiek, kad uz rētaudiem iedarbojoas stiepjoši un velkoši spēki. Tie palīdz kolagēna šķiedrām atgūt normālu izvietojumu, kas savukārt nodrošina spēju izturēt spēkus, kas uz ķermeni iedarbojas dienas laikā.
Iespējams, Jums šķiet, ka rētas ir defekts vai problēma, bet tā tas nav - tā daļa no organisma dabīgā dzīšanas procesa un ja vien tiek veikta atbilstoša terapija, paliekošas sekas rētas neradīs. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi konsultēties ar fizioterapeitu vai ārstu, lai laicīgi pielietotu metodes, kas veicinātu remodelāciju, tādējādi paātrinot dzīšanu, saīsinot rehabilitācijas laiku, mazinot sāpes, uzlabotu kustību apjomu locītavā un atjaunotu normālu, funkcionālu mobilitāti.
Rētu terapijā mēs pielietojam:
- Fizikālās terapijas metodes (ultraskaņa)
- Manuālas metodes (locītavu un rētaudu mobilizāciju)
- Miofasciālas tehnikas (iedarbojas uz rētaudiem, fascijām, muskuļiem, atjaunojot to elastību un šķiedru novietojumu)
- Stiepšanas vingrojumus
Zvani un piesaki savu fizioterapeita konsultāciju tūlīt! Tālr. +371 67675700, Mob.t. +371 29430050