Pat visspēcīgākais spēka mitriķis ir tieši tik stiprs, cik stipra ir viņa vājākā vieta. Pagājušonedēļ, kad Latvijas un pasaules basketbola fanus pāršalca stindzinoša ziņa par mūsu basketbola zvaigznes Kristapa Porziņģa savainojumu un līdz ar to - sezonas beigām, nākas secināt, ka nereti šī vājākā vieta izrādās ACL jeb ceļa locītavas priekšējā krusteniskā saite. 

Ceļa locītavas centrā atrodās divas krustveidā piestiprinātas saites. Mazie saistaudu stiprinājumi pilda ļoti svarīgu uzdevumu - tie kustību laikā notur vietā celi, nepieļaujot tibias (apakšstilba kaula) pārmērīgu nobīdi un rotāciju pret femuru (augšstilba kaulu).

Ja pirms 20-30 gadiem ACL plīsums sportistam nozīmēja karjeras beigas, tad tagad sporta medicīna nevienam vien sportistam spēj dāvāt otrās, trešās un n-tās dzīvības profesionālajā mūžā. Vienīgi atliek vairāku tūkstošu un pat miljonu dolāru vērts jautājums: vai sportists pēc ceļa saites ķirurģiskās rekonstrukcijas un rehabilitācijas būs tāds pats kā pirms traumas? Vai viņš spēs spēlēt tikpat augstā līmenī, vai spēs sasniegt jaunas virsotnes?

Veiksmīga scenārija gadījumā, jā, bet ar stingriem nosacījumiem, kas prasa pilnvērtīgu rehabilitāciju, rūpīgu monitoringu un nebeidzamu profilaksi.

Saites plīsums ir ļoti nopietna trauma, kuras riskam pakļauti nevien profesionāli sportisti, bet arī mirstīgie. Statistika liecina, ka visbiežāk priekšējā krusteniskā saite tiek savainota, spēlējot basketbolu, futbolu, florbolu, slēpojot, skrienot, tomēr nolikt kāju ne tā iespējams arī gaužām sadzīviskās situācijās, neveicot sportiskus varoņdarbus. Vēl jo vairāk - mediķi uzsver, ka ceļa locītavas savainojumi notiek ar jebkura vecuma grupas un jebkāda aktivitātes līmeņa cilvēkiem.

Tomēr iespējams maksimāli samazināt savainojumu risku, veicot diagnostiku un atbilstošus preventīvos pasākumus. Vēršam uzmanību, ka mūsu veselības centrā jau kādu laiku pieejama inovatīva medicīniskās diagnostikas ierīce “Genourob rotab”, ar kuru tiek mērīta ceļa locītavas priekšējo krustenisko saišu elastība.

Testa rezultāti ļauj objektīvi izvērtēt ceļa locītavas funkcionālo stabilitāti, pārbaudīt priekšējās krusteniskās saites veselumu vai novērot rehabilitācijas procesa dinamiku krustenisko saišu postoperatīvajā periodā.

Krustenisko saišu funkcionālā diagnostika apvienojumā ar traumu vēstures analīzi un mērķtiecīgu terapijas plānu ļauj ievērojami mazināt traumu risku vai sekmīgi saīsināt rehabilitācijas laiku, savlaicīgi veicot profilaktiskus pasākumus.