Elīna Mičule, Fizioterapeite - Sporta nodaļas vadītāja

Sporta rehabilitāciju var skaidrot kā multidisciplināru pieeju dažādu ievainojumu un traumu ārstēšanā. Lai sasniegtu mērķi, tiek apvienotas dažādas  metodes - terapeitiskā vingrošana, funkcionālais treniņš, sporta masāža, teipošana, fizikālā terapija u.c., lai sportists varētu atgriezties laukumā vai trasē.

    Speciālisti, kas darbojas sporta rehabilitācijas jomā, ir augsti apmācīti profesionāļi. Komandā ietilpst fizioterapeits, fiziskās sagatavotības treneris, manuālais terapeits un masieris.

    Galvenais sporta rehabilitācijas mērķis ir atgriezt cilvēku atpakaļ tajā fizisko aktivitāšu līmenī, kāds bijis pirms traumas, neatkarīgi no disciplīnas vai fizisko aktivitāšu līmeņa- gan profesionālus sportistus, gan amatierus.  

    Visbiežākās traumas sporta rehabilitācijā ir muskuļu vai saišu sastiepumi un plīsumi. Tie ir ievainojumi, kad saites tiek pārstieptas vai pārrautas. Tiek ārstēti arī pacienti pēc smagākām traumām - lūzumiem, locītavu protezēšanas, dažādiem locītavu bojājumiem, kā arī citos vispārēju sāpju jautājumos.

      Parasti sporta rehabilitācija sākas ar sāpju mazināšanas programmu fizioterapeita pavadībā, kas sevī ietver aukstuma vai siltuma aplikācijas, ultraskaņas, magnēta un elektriskās stimulācijas fizikālās procedūras. 

    Ultraskaņa ir efektīvs līdzeklis, lai palielinātu asinsriti skartajā vai ievainotajā vietā, paātrinot dzīšanas procesus. Tiek nostiprināti saistaudi un paplašināti asinsvadi, uzlabojot mikrocirkulāciju un šūnu vielmaiņu, tiek veicināta iekaisuma mazināšanās, šķīdināti rētaudi, uzlabota audu reģenerācijas un uzsūkšanās procesi.

    Magnētterapija (MT) ir fizikālās terapijas metode, kas ar drošu magnētisko lauku veicina audu asinsnriti, mazina tūsku, iekaisumu un sāpes. MT izmanto ārstējot saistaudu sistēmas, nervu sistēmas slimības, traumatiskus bojājumus, distrofiskas, deģeneratīvas un traumatiskas balsta - kustību aparāta slimības un bojājumus.

   Elektriskā stimulācija, plašāk pazīstama kā TENS  (transkutānā elektriskās nervu stimulācija) izmanto elektriskos viļņus, lai ietekmētu muskuļa funkciju un fizioloģisko stāvokli.
TENS ir viens no elektroanestēzijas, nervu un muskuļu stimulācijas veidiem. TENS laikā uz ādas tiek novietoti elektrodi, un tiek stimulēti nervu receptori. Šīs procedūra mazina akūtas un hroniskas balsta- kustību orgānu sistēmas sāpes. 

Tomēr visefektīvākā ārstēšana ir profilakse! Tieši tāpēc nepieciešams pietiekamu uzmanību pievērst vispārējās fiziskās attīstības sagatavošanai. Piesaki arī Tu savu konsultāciju pie sporta fizioterapeita jau šodien! T. +371 67675700, M. +371 29430050